vinozazdravje

Користа на виното од здравствен аспект

Скопје, 14. февруари 2017 (ИНПРЕС) – Црвеното вино има бројни здравствени предности доколку се консумира во мали количини.

Две до три чаши црвено вино неделно, доколку се консумира заедно со ручекот, штити од болести на срцето. Виното го регулира нивото на шеќер во крвта и превентивно делува во спречување на два вида на дијабет.

Масажата на лицето со црвено вино секој ден во траење од десет минути, придонесува за сјајна кожа. Тоа ја затегнува и хидратизира кожата. Исто така, ги отстранува мртвите клетки од кожата.
Црвеното вино го зголемува растот на косата. (Крај)

извор: healthnews фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest