glasanje_srbijaizbori_640x360

Од полноќ, предизборен молк во Србија

Белград, 30. март 2017 (ИНПРЕС) – Од ноќеска на полноќ започнува предизборниот молк во Србија.

Граѓаните на Србија во недела ќе го изберат новиот претседател на државата. Ќе се гласа на на 8.523 избирачки места, додека во Косово за претседател на Србија ќе се гласа на 90 места.

Српските државјани во Велика Британија, Канада и САД за претседател на Србија ќе гласаат на 1 април. Во 32 земји ќе бидат отворени 53 избирачки места.

Во трка за шеф на државата се 11 кандидати.

извор: МИА   фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest