general--Aereo-Alitalia--620x300_640x360

Штрајк во „Ал Италија“, откажани повеќе од половина летови

Рим, 6. април 2017 (ИНПРЕС) – Штрајкуваат работниците на „Ал Италија“.

На овој начин тие го искажуваат својот револт на планираните откази и намалувањата на платите.

Поради штрајкот, откажани се 60 отсто од летовите на оваа авиокомпанија.

Мнозински сопственик на компанијата е „Етихат Ервејз“ од Обединетите Арапски Емирати.

Оттаму соопштија дека за најпрометните сообраќајни летови се искористени поголеми авиони, а над 90 отсто од патниците ги промениле картите. (Крај)

извор: МИА    фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest