policija28

Скопјанец и охриѓанец краделе од цркви во охридско

Охрид, 10. април 2017 (ИНПРЕС) – СВР Охрид поднесе кривична пријава против 33-годишниот охриѓанец С.Д. и 51-годишниот скопјанец А.С., поради постоење основи на сомнение за сторени седум кривични дела „тешка кражба” од кои две во обид.

Двете лица од јуни минатата година до 17-ти февруари годинава, на подрачјето на селата Лескоец, Старо Лескоец, Горно Лакочереј, во повеќе наврати извршиле тешки кражби во црквите „Свети Илија“, „Света Петка“, „Свети Спас“, „Свети Наум“ и „Свети Тома“, при што одзеле околу 2.000 денари. (Крај)

извор: МВР фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest