NASA_640x360

НАСА: Ерупција на супервулкан е пострашно од пад на астероид

Лондон, 10. септември 2017 (ИНПРЕС) – Ерупција на супервулкан ќе доведе до многу поголеми последици, отколку пад на астероид, ова го соопштува „Индипендент”, повикувајќи се на наученици од НАСА.

Експертите забележуваат дека денес на Земјата има околу 20-тина суперлукани, кои можат да се разбудат во секој момент.

Ерупцијата на еден од нив ќе доведе до „вулканска зима”, при што може да загинат милиони лица. Како еден од најопаснитен супервулкани тие го посочуваат Јелоустоун, кој се наоѓа во Вајоминг во САД. Изданието додава, дека НАСА веќе почнала да разработуваплан за отстранување на опасностите од супервулканите. Единствено од нив се поврзува со зголемување на количеството вода за „оладување” на вулканот. (Крај)

извор: Локално фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest