ryanair1

„Рајанер“ ќе ја купува „Алиталија“

Даблин, 16. септември 2017 (ИНПРЕС) – Нискобуџетната ирска авиокомпанија „Рајанер“ потврди дека ќе достави официјална понуда за купување на италијанската „Алиталија“.

Директорот на ирскиот превозник, Мајкл Олеари, рекол дека планира да купи нови авиони за „Алиталија“ и да го задржи брендот.

Најголемата италијанска авиокомпанија во мај прогласи стечај за да избегне банкрот и тоа вторпат за десет години. (Крај)

извор: Макфакс фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest