Johanna-Konta

Конта се повреди, Французинката Гарсија е осмиот учесник на Мастерс Купот

Сингапур, 13. октомври 2017 (ИНПРЕС) – Поради повреда на стапалото, Јохана Конта мораше да се откаже од Кремлин Купот во Русија и со тоа за неа календарската година е завршена. Британката нема да биде дел и од Мастерс Купот во Сингапур, каде ќе играат најдобрите осум тенисерки во светот.

26-годишната повреди пред Хонгкок опен пред неколку дена и нејзината повреда предизвика рокада на завршниот Мастерс, каде свое место ќе добие Французинката Каролине Гарсија.

Учеснички на Мастерс Купот:

(1) Симона Халеп (Романија)
(2) Гарбиње Мугуруза (Шпанија)
(3) Каролина Плишкова (Чешка)
(4) Елина Свитолина (Украина)
(5) Каролине Вознијацки (Данска)
(6) Венус Вилијамс (САД)
(7) Јелена Остапенко (Летонија)
(8) Каролине Гарсија (Франција)

Заради бременоста на Мастерс Купот нема да настапи Серена Вилијамс. (Крај)

извор: Гол.мк фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest