Champions-League-640x360

ЛШ: Започнува разврската во групната фаза

Минхен, 5. декември 2017 (ИНПРЕС)Победа од четири гола му е потребно на Баерн против ПСЖ, со цел да го обезбеди првото место во групата Б во Лигата на шампионите. Баварците ги пречекуваат парижаните во последниот натпревар во групите на натпреварувањето, во надеж дека ќе создадат чудо и ќе завршат на врвот.

Двата клуба немаа посебна загриженост во врска со нивниот пласман за 1/8-финалето. Единственото прашање беше поврзано со тоа кој ќе победи во групата, а со тоа и можноста да обезбеди подобар ривал во следната фаза (иако не е сосема сигурно, откако шампионот од претходните две сезони, Реал останува втор во својата група ).

Претходниот дуел на Баерн со ПСЖ беше особено болен. Баварците загубија со 0:3, што доведе до отказ на Карло Анчелоти.

Три англиски тимови веќе обезбедија место во 1/8-финалето – Манчестер Сити, Тотенхем и Челзи. Манчестер Јунајтед и Ливерпул се на работ да ги следат.

Тимот предводен од Жозе Мурињо ја пречекува ЦСКА (Москва) за да го запечати своето учество во следната фаза. Јунајтед е на врвот на групата со 12 поени, по што следат Базел и Русите со девет.Англичаните ќе го играат големо дерби со градскиот ривал Манчестер Сити, кој е на програма за време на викендот. Затоа Мурињо не ризикува да ги вклучи Немања Матиќ и Златан Ибрахимовиќ.

Челзи, кој веќе се квалификува, го пречекува Атлетико (Мадрид), кој ќе се надева на чудо да продолжи. Шпанците се трети со две поени зад Рома, но „волците“ го пречекуваат аутсајдерот Карабах.

Исто така, постои неизвесност во групата Д, каде што Јувентус е втор со бод пред Спортинг (Лисабон). Португалците ќе ја посетат Барселона, а „бјанконерите“ ќе играат со Олимпијакос во Атина.

Лига на шампиони, 6.коло:

Група А
Бенфика – Базел
Манчестер Јунајтед – ЦСКА Москва

Група Б
Баерн Минхен – ПСЖ
Селтик – Андерлехт

Група Ц
Челзи – Атлетико Мадрид
Рома – Карабах

Група Д
Барселона – Спортинг
Олимпијакос – Јувентус. (Крај)

извор: Стандард.мк фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest