greminagrada

Џорџ Солти ја предводи листата уметници со освоени најмногу Греми награди

Њујорк, 26. јануари 2018 (Inpress) – Во текот на 60 години постоење на наградата Греми, Златната грамофонска статуа се најде во рацете на највлијателните музичари во историјата.

Бројни познати продуценти, композитори, но и изведувачи го добија ова престижно признание.

„Business Insider“ состави листа, која ја сочинуваат 21 уметник со најмногу освоени Греми награди на сите времиња.

 • Пол Мекартни – 18 награди
 • Јо-Јо Ма – 18 награди
 • Арета Френклин – 18 награди
 • Тони Генет – 18 награди
 • Брус Спрингстин – 20 награди
 • Ал Шмит – 20 награди
 • Пет Метини – 20 награди
 • Хенри Манчини – 20 награди
 • Кание Вест – 21 награда
 • Џеј Зи – 21 награда
 • Винс Гил – 21 награда
 • У2 – 22 награди
 • Чик Кореа – 22 награди
 • Бијонсе – 22 награди
 • Џон Вилијамс – 23 награди
 • Стиви Вондер – 25 награди
 • Владимир Хоровиц – 25 награди
 • Пјер Були – 26 награди
 • Алисон Краус – 27 награди
 • Квинси Џоунс – 27 награди
 • Џорџ Солти – 31 награда. (Крај)

извор: Кајгана фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest