dimitrovkocijas-640x360

Започна средбата Димитров – Коѕијас во Охрид (Фото)

Охрид, 12. април 2018 (ИНПРЕС) – Во Охрид започна третата официјална средба на шефовите на диломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, како дел од најновата рунда преговори за спорот за името.

Димитров очекува темелни разговори и постигнување прогрес во решавањето на прашањето за името,Коѕијас пак е оптимист дека проблемот може да се реши само со храбри чекори.

kocijas1

Доколку се помине во најдобар ред, спорот со името преминува во рацете на премиерите на Македонија и Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас. (Крај)

извор: ИнПрес фото: ИнПрес

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest