Darusafaka

Дарушафака го освои Еврокупот

Истанбул, 15. април 2018 (ИНПРЕС) – Кошаркарите на Дарушафака ја добија финалната серија против Локомотив Кубан во Еврокупот со 2-0 и по една година пауза од наредната сезона се враќаат во Евролигата.

По неверојатната победа, во продолжението на првиот меч во Краснодар 81:78, екипата која ја предводи Дејвид Блат, победи и на домашен терен во Истанбул 67:59.

Дарушафака ја предводеше МВП. на регуларниот дел од сезоната , Скоти Вилбакин. Американецот постигна 28 поени, вклучувајќи ја и клучната тројка на две минути до крајот за 61:54.

Екипата од Истанбул го оствари најголемиот успех во клупската историја и воедно го освои првиот трофеј по 1962 година. (Крај)

извор: Макфакс фото: ФБ

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest