white_house-640x360

Белата куќа привршува со подготовките за трговските санкции против Кина

Њујорк, 30. мај 2018 (ИНПРЕС) – Белата куќа ги финализира подготовките за трговските санкции против Кина, објави новинската агенција „АФП“.

Претседателот на САД, Доналд Трамп, изјави дека има намера да заврши со подготовките за воведувањето на трговските санкции против Кина и покрај преtстојната посета на американската делеганција во Пекинг, за разговори за решавање на трговските спорови.

Белата куќа објави дека санкциите кои беа најавени во март се фокусирани на кражбата на американската интелектуална сопственост, од страна на Кина.

Ова е уште една промена на курсот од страна на Трамп, од акутни закани до ветувања за компромис.

Пред помалку од 10 дена секретарот за финансии на САД, Стивен Мунчин, изјави дека во моментов тарифите против Кина се во процес на разгледување. (Крај)

извор: Макфакс фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest