liga evropa

Прв круг од третото квалификациско коло од Лигата на Европа

Софија, 10. август 2018 (ИНПРЕС) – Вчеравечер се одираа 34 натпревари од третото квалификациско коло од Лигата на Европа, во кој имаше неколку изненадувања.

Силниот Зенит Санкт Петербург беше декласиран со 4:0 на гостувањето во Белорусија кај Динамо Минск, а со истиот резултат беше поразен холандски Феенорд во Словачка од Тренчин.

Претставникот на англиската Премиер лига, Барнли одигра без голови кај турскиот тим Истанбул Башакшекир, а еден од фаворитите за титулата оваа година, Севиља оди со минимална предност на реваншот против Жалгирис во Литванија.

Реваншите од дуелите се играат на 16 август.

Резултати од првите дуели од третото коло на Лигата на Европа:

Уфа (Русија) – Прогрес Нерхорн (Луксембург) 2: 1
Алашкерт (Ерменија) – ЦФР Клуж (Романија) 0: 2
Спартак Јурмала (Латвија) – Судува (Литванија) 0: 1
Аполо Хаифа (Израел) – Аталанта (Италија) 1: 4
РБ Лајпциг (Германија) – Универзитет во Крајова (Романија) 3: 1
Лудогорец (Бугарија) – Зрински Мостар (Босна и Херцеговина) 1: 0
Шериф Тираспол (Молдавија) – Валур (Исланд) 1: 0
Апоел Бер Шева (Израел) – АПОЕЛ Никозија (Кипар) 2: 2
Торпедо Кутаиси (Грузија) – Кукеси (Албанија) 5: 2
Мариупол (Украина) – Бордо (Франција) 1: 3
Динамо Минск (Белорусија) – Зенит Санкт Петербург (Русија) 4: 0
Штурм Грац (Австрија) – АЕК Ларнака (Кипар) 0: 2
Тренчин (Словачка) – Фееноорд (Холандија) 4:0
Аполо (Кипар) – Динамо Брест (Белорусија) 4:0
Сигма Оломоуц (Чешка) – Каират (Казахстан) 2:0
Јагелонија (Полска) – Гент (Белгија) 0: 1
ЦСКА Софија (Бугарија) – Копенхаген (Данска) 1: 2
Нордсјеланд (Данска) – Партизан (Србија) 1: 2
Олимпија (Словенија) – ХИЦ Хелсинки (Финска) 3:0
Генк (Белгија) – Лех Позњан (Полска) 2:0
Олимпијакос (Грција) – Луцерн (Швајцарија) 4:0
Истанбул Башакшекир (Турција) – Барнли (Англија) 0: 0
Бешикташ (Турција) – ЛАСК Линц (Австрија) 1:0
Витезе (Холандија) – Базел (Швајцарија) 0: 1
Зарја Луганск (Украина) – Спортинг Брага (Португалија) 1: 1
Корк Сити (Ирска) – Розенборг (Норвешка) 0: 2
Њу Сеинтс (Велс) – Мидтјланд (Данска) 0: 2
Хибернијан (Шкотска) – Молде (Норвешка) 0: 0
Хајдук Сплит (Хрватска) – ФКСБ (Романија) 0: 0
Спартак Суботица (Србија) – Брондби (Данска) 0: 2
Сарпсборг 08 (Норвешка) – Ријека (Хрватска) 1: 1
Глазгов Ренџерс (Шкотска) – Марибор (Словенија) 3: 1
Легија Варшава (Полска) – Дуделанж (Луксембург) 1: 2
Слован Братислава (Словачка) – Рапид Виена (Австрија) 2:1
Севиља (Шпанија) – Жалгирис (Литванија) 1:0. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest