grcija-640x360

Грчките даночни служби со дронови откриваат затајување данок

Атина, 25. септември 2018 (ИНПРЕС) – Грчките даночни власти соопштија дека првпат користеле дронови со цел на островот Санторини да откријат сопственици на бротчиња кои носат туристи да го разгледуваат вулканскиот кратер и не издаваат сметки.

Грчката Управа за јавни приходи соопшти дека мерката е преземена минатата недела кога за еден ден биле следени девет бротчиња за туристи. Утврдено е дека само тогаш биле затаени 25.000 евра данок.

Грција минатата година ја посетиле повеќе од 27 милиони туристи, што е за речиси 10 отсто повеќе во однос на 2016 година, соопшти Грчката централа банка. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest