makedonskozname-640x360

23-ти октомври, неработен ден за сите граѓани

Охрид, 16. октомври 2018 (ИНПРЕС) – Министерството за труд и социјална политика соопшти дека согласно Законот за празници, идниот вторник, 23-ти октомври, Денот на Македонската револуционерна борба е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија.

Денот на Македонската револуционерна борба како државен празник се одбележува од 2007 година, кога беше изгласан новиот Закон за државни празници. (Крај)

извор: ИнПрес фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest