abortus-legal-640x360

Австралиската држава Квинсленд го легализира абортусот

Сиднеј, 18. октомври 2018 (ИНПРЕС) – Парламентот на австралиската држава Квинсленд го легализираше абортусот по кампања која траеше половина век.

Со Законот се воведува и периметар за безбедност од 150 метри околу клиниките за абортус во кој се забрануваат протести. Лекарите кои ќе одбијат да направат абортус се должни да ги упатат жените на друг лекар.

По оваа одлука на Парламентот на Квинсленд, единствената австралиска држава која сѐ уште го забранува абортусот е Нов Јужен Велс, но тој закон ретко се применува.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest