roditelidete

Од таткото наследуваме рак на дојка, од мајката ќелавост, а од двајцата-холестерол

Бостон, 25. октомври 2018 (ИНПРЕС) – Од родителите наследуваме бројни физички особини, но и болести.

Од секој родител добиваме по две копии од секој ген, а мутацијата на одредени гени е главното чкрапало за наследните болести.

Прв на листата е високиот холестерол, за што во целост можеме да го „обвиниме“ семејството, тврди американската генетичарка Шивани Назарет.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

 

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest