renatadeskoska

Дескоска: Амнестија за „27 април“ не смее да има

Охрид, 1. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Амнестија за насилствата во Собранието од 27-ми април минатата година не смее да има, изјави министерката за правда Рената Дескоска денеска во Охрид каде учествува на работилницата посветена реформите на правосудниот систем.

По однос изјавата на премиерот Зоран Заев во Собранието за помирување, Дескоска рече дека тоа е став што треба да се поддржи, да се разговара во поширок контекст, но оти амнестија за насилствата во Собранието од 27-ми април минатата година не смее да има, оттаму што, според неа, станува збор за настан што оставил не само лична траума на луѓе, туку и траума врз целото општество.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest