holandija

Холандија прва го победи светскиот шампион, Германија во „втора лига“! (видео)

Ротердам 17. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Репрезентацијата на Холандија, која е во фаза на „реновирање“ по неуспехот да се пласира на СП во Русија ова лето, стана првата репрезентација која ја победи Франција откако „триколорите“ станаа шампиони во Москва ова лето, по одличната 2:0 победа во Ротердам.

Човек на одлука беше, Георгино Вајналдум, кој во финишот на првото полувреме се најде на вистинското место по една лоша интервенција на француската одбрана, за да го совлада Иго Љорис за славје на „Де кујп“. Потврдата на победата дојде со гол од пенал во 96. минута, кога Мемфис Депај беше прецизен.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest