radwanska

Агњешка Радванска се збогува со тенисот

Краков, 18. ноември 2018 (ИНПРЕС) – Полската тенисерка Агњешка Радванска објави дека го остава тенисот по 13 години професионална кариера.

– За жал, повеќе не можам да тренирам и да играм на начин како што сум навикната. Време е за нови предизвици, за нови идеи, еднакво возбудливи како и оние на теренот, напиша 29-годишната Радванска на социјалните мрежи.

Агњешка Радванска освои 20 ВТА титули во кариерата.

Тенисерката од Полска, кој во еден период беше рангирана и на второто место на ВТА листата, играше финале на Вимблдон во 2012 година кога загуби од Американката Серена Вилијамс. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest