rasel-vestbruk

Вестбрук трет во историјата на НБА во категоријата „трипл-дабл“

Оклахома, 6. декември 2018 (ИНПРЕС)Најдобриот кошаркар на Оклахома Сити, Расел Вестбрук, ноќеска забележа 21 поен, 17 асистенции и 15 скока на дуелот со Бруклин што е 108-ми „трипл-дабл“ во неговата кариера.

Во оваа статистичка категорија, 30-годишниот Американец се искачи на 3.метсо на вечната листа поминувајќи го Џејсон Кид.

Лидерот е Оскар Робертсон со 181 „трипл-дабл“ остварување, а на второто место е Меџик Џонсон со 138. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest