FiaF1

Ф1: Сезоната ќе започне во Австралија, ќе заврши во Абу Даби

Париз, 9. декември 2018 (ИНПРЕС)ФИА го објави календарот за новата сезона во шампионатот на Формула 1. Сезоната 2019 ќе започне во Австрслија во март, а ќе заврши во ноември во Абу Даби.

Во календарот за 2019 година има 21 трка, а единствената измена се однесува на трките во Мексико и САД. Овие две трки ги заменија местата, така што во 2019 година прво ќе се вози Големата награда на Мексико, на 27.октомври, а потоа Големата награда на САД, на 3.ноември.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Краj)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest