Liga Evropa

Познати сите учесници во плејофот од ЛЕ, отпадна Милан

Рим, 14. декември 2018 (ИНПРЕС)Со одигрувањето на натпреварите од последното коло во групната фаза, познати се сите учесници во 1/16 финалето од Лигата на Европа.

Најголемото изненадување го направи Олимпијакос кој го совлада Милан со 3:1, резултат кој значи елиминација од евро-сцената за повеќекратниот континентален шампион.

Плејоф ќе играат 12 победници од групите, 12 второпласирани од групите, како и осум тимови кои завршија на третото место во групната фаза од Лигата на шампионите.

Жрепката на двојките за 1/16 финалето ќе биде извршена на 17. декември во Нион, а тимовите се поделени на носители и неносители.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest