Missing image

Копенхаген најатрактивен за посета во 2019 година

Копенхаген, 20. декември 2018 (ИНПРЕС) – Туристичката интернет страница „Lonely Planet“ објави топ листа на 10 најатрактивни градови за посета во претстојната 2019 година.

На прво место е Копенхаген, Данска, втор е Шенжен, Кина, а на трето место е Нови Сад – „српската Атина“, како што наведува порталот.

Следува целата листа:

1. Копенхаген, Данска;

2. Шенжен, Кина;

3. Нови Сад, Србија;

4. Мајами, САД;

5. Катманду, Непал;

6. Мексико Сити;

7. Дакар, Сенегал;

8. Сиетл, САД;

9. Задар, Хрватска и

10. Мекнес, Мароко. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest