spienje

Во Јапонија ќе се отвараат соби за спиење на работно место

Токио, 11. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Во Јапонија одлучија на работното место да отворат соби за спиење. 

Собите се опремени со уреди за намалување на бучава, има кревети на кои работниците можат да спијат, додека мобилни, таблети и лап топите се најстрого забранети.

На ваква мерка јапонските работодавачи се одлучија, откако едно истражување покажа дека поспаноста влијае на ефикасноста на работниците, а тоа газдите ги чинеше 138 милијарди долари годишно. (Крај)

извор: Вечер фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest