cistenjesneg

Продолжува акцијата за отстранување на снегот од центарот на градот (Фото)

Охрид, 12. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Екипи на ЈП „Охридски Комуналец“ денес ја продожија акцијата од синоќа за отстранување на снегот од централното градско подрачје.

– Се расчистува снегот од чаршијата и од делот околу пристаништето. Се работи со целата расположлива механизација, а со активностите ќе се продолжи и во текот на наредните денови, информираат за Супер радио и OhridPress.

Паралелно со оваа акција, охридските нуркачи денес го искористија убавото и сончево време за да го исчистат дното на езерото на потегот кај Градското пристаниште, во пресрет на големиот христијански празник Богојавление – Водици.

Во пресрет на празникот Водици нуркачите го чистеа дното на пристаништето

Одговорните од ЈП „Охридски Комуналец“ претходно апелираа до граѓаните да ги дислоцираат возилата и да го исчистат снегот пред нивните објекти.

– Заради најавените минусни температури во наредните денови апелираме и ги потсетуваме граѓаните на општина Охрид, куќните совети и сопствениците на деловните објекти за законската обврска која ја имаат за чистење на снегот од пристапните површини до нивните индивидуални, станбени и деловни објекти, велат од ЈП „Охридски Комуналец“.

Посебно се потенцира обврската за дислоцирање на моторните возила од коловозните површини со цел да се овозможи успешно дејствување на ангажираната механизација.

Само со координирана акција и активно учество на сите чинители,  снегот навремено ќе се расчисти и ќе се овозможи нормално движење на возилата и пешаците, а со тоа и нормалното функционирање на градот. (Крај)

извор: ИнПрес фото: ИнПрес

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest