Australian-Open-topce

АО: Надал лесно против Дакворт, Монфилс го декласира Џумхур

Мелбурн, 14. јануари 2019 (ИНПРЕС) – Рафа Надал со максимална победа го започна настапот на првиот гренд-слем во сезоната, Австралија опен.

Од турнирот во првото коло се елиминирани Џон Изнер и Кајл Едмунд.

Надал, иако не беше на своето максимално ниво, за два часа и 16 минути игра го порази Џејмс Дакворт. Шпанецот против Американецот победи со 6/4, 6/3, 7/5.

Тенисерот од БиХ, Дамир Џумхир доживеа тежок пораз од Гаел Монфилс. Францускиот тенисер првиот и третиот сет ги доби со нула, а неизвесност имаше само во вториот сет кој му припадна на Монфилс со 6/4.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest