malisipanici

Почина уште едно бебе заболено од морбили, во Охрид нема регистрирани случаи

Охрид, 11. февруари 2019 (ИНПРЕС) – 13-месечно бебе од тетовскиот регион вчеравечер починало од компликации предизвикани од морбили (мали сипаници) на Клиниката за детски болести.

Според податоците, бебето не било вакцинирано со МРП вакцината.

Ова е веќе трет случај бебе да почине како последица на мали сипаници. Минатава недела животот го загуби бебе од Свети Николе, а на Клиниката за инфективини болести почина шестмесечно бебе со компликација на белите дробови.

Во Охрид ситуацијата со морбилите е стабилна. Директорката на Здравствен дом Охрид, Ајсел Зејноска за Супер радио и OhridPress информира дека нема регистрирани злучаи на заболени од мали сипаници.

Од министерството за здравство и натаму апелираат до сите родители, најодговорно да ги сфатат препораките за вакцинирање со МРП вакцината, која заштитува од ова сериозно заразно заболување. Имунизацијата е бесплатна, а вакцините се со проверен европски квалитет и рок на траење. (Крај)

извор: ИнПрес фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest