Vilijams

Ф1: Вилијамс со целосно нов изглед во новата сезона

Гроув, 12. февруари 2019 (ИНПРЕС) – Славниот тим на Вилијамс го откри својот болид за 2019 со целосно нов изглед и шефицата Клер Вилијамс вели дека се работи за „нова генерација“ на тимот кој еднаш доминираше во спортот, но лани беше најслабиот во Ф1.

Иако вистинскиот ФВ42 болид нема да биде откриен до првиот ден зимско тестирање во Барселона на 18 февруари, во фабриката во Гроув ги покажаа новите бои по спонзорството на „Рокит“, телекомуникациската компанија.

Деветкратните шампиони кај конструкторите завршија на последното место лани првпат во нивната историја со само седум освоени поени, по што имаше низа промени.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest