A still from Honeylandby Ljubomir Stefanov and Tamara Kotevska, an official selection of the World Cinema Documentary Competition at the 2019 Sundance Film Festival. Courtesy of Sundance Institute | photo by Samir Ljuma.

All photos are copyrighted and may be used by press only for the purpose of news or editorial coverage of Sundance Institute programs. Photos must be accompanied by a credit to the photographer and/or 'Courtesy of Sundance Institute.' Unauthorized use, alteration, reproduction or sale of logos and/or photos is strictly prohibited.

Македонскиот документарец „Медена земја“ откупен за проекции во САД

Аталанта, 12. февруари 2019 (ИНПРЕС) – Компанијата Neon ги откупи правата за прикажување на македонскиот документарец „Медена земја“ (Honeyland) на режисерите Љубомир Стефанов и Тамара Котевска.

Со победа во три категории, „Медена земја“ триумфираше во конкуренцијата за документарци од целиот свет на американскиот филмски фестивал Санденс, каде покрај големата награда на жирито (Grand Jury Prize) за најдобар документарен филм, а на снимателите Фејми Даут и Самир Љума им беше врачена наградaта за најдобра кинематографија (Special Jury Award for Cinematography). Документарецот го доби и специјалното признание од жирито за влијание за промена (Special Jury Award for Impact for Change).

По премиерата на 28 јануари на Санденс, документарецот доби одлични рецензии од реномираните филмски критичари и медиуми меѓу кои: Ентони Кауфман од Screen International, Шери Линден од престижниот Hollywood Reporter, Гај Лоџ од Variety, Крис О’Фалт од Indierwire, Ерик Хајнс од Film Comment, Соња Епстин од Sloan Science And Film и други.

„Медена земја“ ја раскажува приказната за Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Главна идеја на филмот е да се прикаже припадноста на човекот кон природата и нарушување на природната рамнотежа преку судир на два различни начина на искористување на Земјините ресурси.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Кајгана фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest