lakers-hawks

НБА: Ниту трипл-дабл ефектот на Леброн не им помогна на Лејкерс против Атланта

Мемфис, 13. февруари 2019 (ИНПРЕС) – Екипата на Лос Анџелес лејкерс го претрпе четвртиот пораз на последните пет натпревари во НБА лигата. Подобри од Лејкерс ноќеска беа кошаркарите на Атланта и покрај трипл-даблот на Леброн Џејмс кој дуелот го заврши со 28 поени, 11 скокови и 16 асистенции.

По овој пораз „езерџиите“ уште повеќе се оддалечија од осмата позиција во Западната конференција, која обезбедува учество во разигрувањето за титулата. Сега се на биланс 28 победи и 29 порази.

Резултати на натпреварите од НБА лигата играни ноќта вторник кон среда:
Атланта – ЛА лејкерс 117:113
Мемфис – Сан Антонио 107:108
Њу Орлеанс – Орландо 88:118
Филаделфија – Бостон 109:112
Голден стејт – Јута 115:108.

Западна конференција: Голден стејт 41-15 (победи-порази), Денвер 38-18, Оклахома 37-19, Портланд 33-23, Хјустон 33-23,…

Источна конференција: Милвоки 42-14, Торонто 42-16, Индијана 38-19, Бостон 36-21, Филаделфија 36-21. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest