Слика на Моне продадена за 24 милиони фунти

Лондон, 27. февруари 2019 (ИНПРЕС) – Аукцијата на импресионистички и надреалистички дела во „Сотби’с“ во Лондон оствари приход од 87,7 милиони фунти, при што најголем удел во тоа имаше сликата „Палатата на Доџ“ од Клод Моне, соопштија од аукциската куќа.

Делото на Моне беше продадено за 24 милиони фунти, а купувачот побарал да остане анонимен.

Меѓу остантите дела понудени на наддавањето, позначајни биле оние на Пабло Пикасо, Алберто Џакомети и Марк Шагал. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest