Ердоган најпопуларен лидер во Кувајт

Кувајт, 11. март 2019 (ИНПРЕС) – Турскиот претседателот Реџеп Тајип Ердоган е најпопуларен странски лидер во Кувајт, покажа анкета објавена вчера.

Истражувањето, кое го спровело локалниот весник Ал-Кабас, покажало дека 64 отсто од жителит на Кувајт го поддржуваат Ердоган.

Кинескиот претседател Си Џинпинг е на второ место.

Билатералните односи меѓу Турција и Кувајт се зајакнаа последните години со потпишување договори во неколку области, вклучувајќи и економија, трговија, одбрана и политика. (Крај)

извор: Плус инфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest