Челзи нема да продава играчи ова лето

Лондон, 26. март 2019 (ИНПРЕС)Данскиот дефанзивец на Челзи, Андреас Кристенсен, откри дека играчите добиле исклучително важна порака од раководството.

Станува збор за тоа дека ниту еден од фудбалерите нема даможат да го напуштам клубот во летниот трансфер прозорец, поради забраната за трансфери на ФИФА.

„Сините“ се жалат против казната што им е наметната за кршење на правилата за привлекување фудбалери на возраст под 18 години. Тие ја очекуваат одлуката на спортскиот арбитражен суд (КАС) во Лозана, но најверојатно клубот нема да може да се засили со нови играчи за следната сезона.

– Ни соопштија дека клубот сака да ги задржи сите играчи во текот на летото. Ситуацијата ми е многу тешка за прифаќање, изјави 22-годишниот дефанзивец.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest