Фенербахче и ЦСКА ги „прегазија“ противниците (видео)

Москва, 17. април 2019 (ИНПРЕС)Фенербахче одигра неверојатна дефанзивна партија за да ги примораат Жалгирис да постигнат намалку поени во Евролигата овој век за да поведат со 1:0, додека ЦСКА Москва беше убедлива против Басконија во првите мечеви од плејофот.

Никола Калиниќ постигна 16 поени, а Фенер стигна до 76:43 победа, откако во две четвртини им дозволија само 8 поени на гостите. Претходно најлошиот скор на литванскиот клуб беше 80:50 поразот од Локомотив Кубан во 2015 година.

Foto: EPA/YURI KOCHETKOV

Во Москва, „армејците“ предводени од Серхио Родригез стигнаа до 94:68 победа над Басконија, со фантастичното второ полувреме. Родригез имаше 19 поени (5-од-6 за тројки) и додаде пет асистенции, Кори Хигинс имаше 12, а Нандо де Коло 11 поени.

Резултати: Фенербахче – Жалгирис Каунас 76:43 и ЦСКА Москва – Басконија 94:68.

Вечерва на програмата се дуелите Ефес-Барселона и Реал Мадрид- Панатенаикос. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest