Втор дел од битката за Англија, Порто пред (не)возможна мисија

Манчестер, 17. април 2019 (ИНПРЕС)Вечерва ќе бидат формирани полу-финалните двојки во Лигата на шампионите, односно Ајакс и Барселона ќе ги дознаат своите противници во оваа фаза.

На програмата се реванш натпреварите помеѓу Манчестер сити и Тотенхем, односно Порто и Ливерпул.

Англиската пресметка на „Итихад“ во Манчестер ќе привлече поголемо внимание од дуелот во Порто, каде домаќинот е пред (не)возможна мисија да ја стигне предноста на Ливерпул од два гола.

Многу пари изминатите години се вложени во тимот на Манчестер сити со цел да се воспостави доминација во Англија и да се освои Лигата на шампионите. Во Премиер лигата „граѓаните“ делуваат импресивно неколку сезони, но во Лигата на шампионите само еднаш успеале да стигнат до полу-финалето, во ерата на Мануел Пелгрини.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: АС

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest