Лампард и Дерби каунти против Астон Вила и Џон Тери за влез во Премиер лигата! (видео)

Лидс, 16. мај 2019 (ИНПРЕС)Дерби каунти стигна до импресивна 4:2 победа на гостувањето кај Лидс за да ја надополни негативата од првиот меч (кога дома загубија со 0:1) за да се пласира во баражот за влез во Премиер лигата, каде што ќе игра со Астон вила, кои го елиминираа Вест Бромвич Албион.

Ова ќе биде прв дуел на поранешните соиграчи од Челси, Френк Лампард и Џон Тери – Лампард е тренер на Дерби, додека Тери е помошник-тренер во Вила, клубот каде што ја заврши фудбалската кариера.

За македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски и неговиот Лидс јунајтед, ова е уште еден удар, бидејќи еднаш славниот клуб од Јоркшир ќе помине уште една сезона во Чемпионшип и покрај фантастичниот старт на Чемпионишип под водство на тренерот Марсело Биелса.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest