Ѓоковиќ и Јокиќ меѓу најплатените светски спортисти

Њу Џерси, 12. јуни 2019 (ИНПРЕС)Фудбалерот на Барселона Лионел Меси, напаѓачот на Јувентус Кристијано Роналдо и ѕвездата на ПСЖ Нејмар се наоѓаат на врвот на листата на најплатени спортисти во светот, во 2019 година.

Оваа листа традиционално ја објавува магазинот „Форбс“. Меси, Роналдо и Нејмар се единствените фудбалери на оваа листа.

„Форбс“ наведува дека Меси заработува 127 милиони долари (92 милиони од платата и 35 милиони од спонзорите). Според нето платата, Меси го дели првото место со боксерот Саул Алварез, кој се наоѓа веднаш за Аргентинецот, Роналдо и Нејмар.

Инаку, најдобри спонзорски договори има Роџер Федерер. Швајцарецот годишно заработува од спонзорите 86 милиони долари.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest