Евро 2020: Инсиње за победа на Италијанците над БиХ, Германците со осум „парчиња“ за Естонија (видео)

Торино, 12. јуни 2019 (ИНПРЕС)Италија стигна до тешко извојувана 2:1 победа над Босна и Херцеговина за да остане со совршен скор и по четири кола во квалификациите за Европското првенство во 2020 година, продолжувајќи го „препородот“ под водство на Роберто Манчини по неуспехот да се квалификуваат за СП во Русија минатата година.

БиХ дојде во водство со 56. репрезентативен гол на Един Џеко во 32. минута, но „аѕурите“ се вратија во Торино прво преку магичниот гол на Лоренцо Инсиње во 49. минута, за Марко Верати во 86. минута да донесе три поени за домаќините по асистенција на Инсиње.

Во групата Ј, Италијанците се убедливо први со 12 поени, три повеќе од Финска, која со 2:0 победи кај Лихтенштајн, додека Ерменија сега е трета по импресивната 3:2 победа на гости кај Грција.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest