Сент Луис Блуз го освоија Стенли Купот (Видео)

Бостон, 13. јуни 2019 (ИНПРЕС)Сент Луис Блуз прв пат во 52 годишната клупска историја ја освоија титулата во професионалната хокеарска НХЛ-лига. Блуз во финалната серија забележаа победа над Бостон Буинс 4-3.

„Мајсторката“ за Стенли Купот се одигра во Бостон, а хокеарите на Сент Луис славеа со 4-1. Титулата за Булз е историска и бидејќи се првиот тим што во разигрувањето влегле од последното место, а на крајот ја освоиле титулата.

Блуз е франшиза која најдолго време ја чекале шампионската титула.

Целиот текст прочитајте го ТУКА. (Крај)

извор: Топспорт фото: архива

Share on FacebookTweet about this on TwitterShare on LinkedInPin on Pinterest