Викторија Азаренка го пропушта Вимблдон

Лондон, 24. јуни 2016 (ИНПРЕС) – Поради повреда белоруската тенисерка Викторија Азаренка,  нема да настапи на третиот Грен слем во сезоната, Вимблдон.

Азаренка на Вимбдлон беше поставена за шеста носителка, но не успеа да се рехабиритирала од повредата поради која на Ролан Гарос и го предаде мечот на Карин Кнап.

Вимбдлон ќе се одржи од 27. јуни до 9. јули, а титулите во машка и женска конкуренција ги бранат Новак Ѓоковиќ и Серена Вилијамс. (Крај)

извор: Спорт ТА фото: архива