Заврши осмото „На зајдисонце“ во Трпејца

Охрид, 30. јули 2019 (ИНПРЕС) – Со впечатливиот настап на групата „Сарај“ од Охрид во кој доминираше староградската песна и доделување на благодарници и признанија на помагателите на културно – забавното лето вчеравечер заврши осмото „На зајдисонце“ во Трпејца.

Вчера се одржа и традиционалната прошетка низ Националниот парк Галичица по патеката Чоколско.

Во неделата вечерта беше заокружена првата работилница по модерен танц во организација на Студиото „Соната“ од Охрид, а како бонус програма беа прикажани и два документарни филмови сврзани со Охрид и Трпејца.

Културно – забавното лето „На зајдисонце“ со впечатливата програма и настапот на уметниците и останатите содржини ги собра пофалбите од гостите и трпејчани кои заедно уживаа на отворената сцена и бесплатните случувања.

Манифестацијата и годинава ја помогнаа Министерството за култура и Општина Охрид, како и бројни спонзори и донатори од Трпејца, Охрид и Скопје.

Следна поголема активност на Здружението „За Трпејца со љубов“ организатор на зајдисонцето во Трпејца е втората Интернационална уметничка колонија планирана за почетокот на септември со уметници од Бугарија, Србија, Црна Гора, Албанија и Македонија и поддржана од Општина Охрид.(Крај)

извор: ИнПрес фото: архива