Во Охрид денес сончево и топло време со умерена облачност и температура до 31. степени

Охрид, 23. август 2019 (ИНПРЕС) – Времето денес ќе биде сончево и топло со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од североисточен правец, особено изразен вдолж Повардарието каде повремено ќе засилува.

УВ индексот има вредност 8, а максималната температура во Охрид ќе се искачи до 31. степен.

– Во следните денови продолжува периодот на топло време. Во попладневните часови ќе има зголемување на облачноста со локален пороен дожд, засилен ветер и грмежи, информираат од УХМР. (Крај)

извор: УХМР фото: ИнПрес