Македонскиот кандидат за Оскар, филмот „Медена земја“ вечерва и утре ќе се прикажува во Охрид

Охрид, 4. октомври 2019 (ИНПРЕС) – Вечерва и утревечер во Охрид ќе се прикажува филмот „Медена земја“ (Honeyland), најнаградуваниот македонски документарец, што со победа во три категории на почетокот на годинава триумфираше на престижниот филмски фестивал „Санденс“.

Филмот, кој е годинешен македонски кандидат за „Оскар“ и е во трка за најдобар документарец на Европските филмски награди, ќе се прикажува во Центарот за култура „Григор Прличев“, а проекциите се од 20:00 часот.

Цената на влезницата е 100 денари.

Земи половина од медот, половина остави за пчелите. По ова правило за баланс со природата се води Атиџе, последната жена-одгледувач на диви пчели во Европа, која живее сама со својата мајка во централна Македонија. Но, кога во нејзиното соседство ќе се досели номадско семејство-пчелари, таа се соочува со сериозен предизвик, да ги спаси пчелите и да ја зачува природната рамнотежа на земјата. Ако еден го прекрши правилото, сите ја плаќаат цената. (Крај)

извор: ИнПрес фото: архива