Еве како ќе изгледа фудбалската топка на ЕП 2020

Берлин, 18. октомври 2019 (ИНПРЕС)Официјалната топка, со која ќе се играат натпреварите на Европското првенство во 2020 година, беше прикажана на страницата „Footy Headlines“.

Топката „Адидас Унифорија“ е во традиционалното бело со црни елементи, како и со сини, жолти и розови ленти.

Изработена е од истите материјали, од кои беше направен моделот „Телстар“ со кои се играа средбите на СП 2018 во Русија. (Крај)

извор: Плусинфо фото: архива