НБА: Дончиќ ги сопре „жешките“ Лејкерси! (видео)

Лос Анџелес, 2. декември 2019 (ИНПРЕС) – Лука Дончиќ повторно имаше одлична партија со 27 поени, 10 асистенции и 9 скока за Далас маверикс да ги победат Лејкерси на гости со 114:100 и да ја прекинат нивната одлична серија од десет победи.

Словенецот постигна 21 од своите поени во второто полувреме за Маверикс да победат по седми пат во последните осум натпревари и во исто време да ја забележат седмата победа во девет гостувања оваа сезона.

Делон Рајт додаде 17 поени и 9 скока од клупата, додека Двајт Пауел, Криштапс Порзингис и Џастин Џексин имаа по 15 поени. Ентони Дејвис заврши со 27 поени и 10 скока за Лејкерси, а Леброн Џејмс имаше 25 поени, 9 скока, 8 асистенции и 4 украдени топки.

Целиот текст прочитајте го ОВДЕ

извор: Топспорт фото:архива