Унгарија не даде гол последните 13 минути, сега Словенците имаат убава шанса (видео)

Стокхолм, 22. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Иако веќе беа „отпишани“ од Европското првенство во ракомет, Швеѓаните им ги заматија сметките на Унгарците, победувајќи со 24:18 во меч во кој главна улога имаа голманите и во кој Унгарија не успеа да постигне гол во последните 13 минути од мечот.

Овој резултат исто така ги става Унгарците во ситуација во која ќе мораат да ја победат Португалија во последниот меч за да се пласираат во полуфинале и тоа само доколку Словенија не успее да извлече барем поен против Норвешка.

Доколку Словенија и Унгарија имаат ист број на поени (односно Унгарците ја победат Португалија, а Словенците загубат од Норвешка), во полуфиналето ќе биде Унгарија поради тоа што во меѓусебниот дуел ги победија Словенците.

Норвежаните во полуфинале по триумфот над Исланд (видео)

Словенците се близу до полуфинале на ЕП, Португалците го загубија чекорот (видео)