Хрватска по невидена драма преку Норвежаните во финале против Шпанија по 80 минути ракомет! (видео)

Стокхолм, 25. јануари 2020 (ИНПРЕС) – Со малку среќа и со големо срце, Хрватска по третпат се пласираше во финалето на Европското првенство во ракомет, откако Жељко Муса во последните секунди постигна гол за 29:28 победа по четири продолженија во драматично шведско попладне.

По 60 возбудливи минути, резултатот беше 23:23, а откако во првото продолжение се постигна само по еден гол (24:24), „викинзите“ на крајот беа поефикасни во нападот за голема победа. Хрватска имаше златна шанса да израмни со пенал досуден по крајот на продолжението.

Во првото полувреме, Хрватите играа посебно добро во одбраната, на чиј „грб“ се направи разликата од два гола на полувреме (12:10), но Норвешка не се предаде и беше далеку подобра на почетокот на второто полувреме, враќајќи се и поведувајќи со 17:16.

Сепак, Норвежаните не успеаја да направат разлика од повеќе од еден гол, и Хрватска се врати со водство од 23:22 на три минути пред крајот, најмногу благодарение на двете одбрани на пенали на Матеј Ашанин. Продолженијата беа исто толку драматични, со малку голови откако двата тима не успеаја да се одвојат, за на крајот Муса да стане хрватски херој!

Домагој Дувњак со осум гола беше најефикасен кај Хрватите, а шест имаше Марино Мариќ, додека стандардно Сандер Сагосен со десет гола беше прв стрелец на Норвешка.

Хрватска утре во финалето ќе игра против селекцијата на Шпанија која беше пресилна за Словенија и ја победи во второто полуфинале со 34-32.

Шпанците пресилни за Словенија, на „мегдан“ со Хрватска за европското злато

извор: Топспорт фото: архива